nMedica Logo

TELEFON:

Kiedy należy wykonać ponowne badania okresowe?

Regularne badania okresowe są kluczowym elementem dbałości o zdrowie pracowników i zgodności z przepisami prawa pracy. Właściwy moment na ponowne ich wykonanie może jednak budzić wątpliwości zarówno wśród pracodawców, jak i zatrudnionych. Zatem, kiedy dokładnie należy przeprowadzić ponowne badania okresowe? Czy istnieją określone sytuacje i wytyczne, które nakazują ich realizację? Czy badania lekarskie są ważne u innego pracodawcy?

Czy badania lekarskie od innego pracodawcy są ważne?

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają wszystkie osoby, które rozpoczynają swoje pierwsze zatrudnienie oraz ci, którzy w związku z przeniesieniem na inne stanowisko będą mieć kontakt z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i życia. Medycyna pracy wskazuje jednak sytuacje, w których wykonanie badań nie jest konieczne. Jeśli w ciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia umowy zostaniemy przyjęci na stanowisko spełniające te same kryteria i warunki. Niezależnie od tego, czy jest to ten sam pracodawca, czy zupełnie nowy, jeśli badania lekarskie zachowują swoją ważność, a pracodawca stwierdzi, że poprzednie stanowisko odpowiada warunkom nowego, nie ma potrzeby wykonywania kolejnych badań.

Przykład:
Marta od kilku lat pracowała jako księgowa w dużej firmie produkcyjnej. Regularnie przechodziła badania okresowe, które potwierdzały, że jej stan zdrowia pozwala na wykonywanie obowiązków na tym stanowisku. W październiku 2012 roku Marta zdecydowała się zmienić pracę. Przyjęła ofertę pracy w innej firmie w styczniu 2013 roku, od razu po zakończeniu okresu wypowiedzenia, również na stanowisku księgowej. Zastanawiała się, czy jej badania lekarskie z poprzedniej firmy będą ważne u nowego pracodawcy.

Podczas rozmowy z nowym pracodawcą Marta przedstawiła wyniki swoich badań okresowych, które były ważne jeszcze przez pół roku, a od rozwiązania poprzedniej umowy nie minęło 30 dni. Nowy pracodawca przeanalizował dokumentację i zauważył, że warunki pracy na nowym stanowisku są niemal takie same do tych w poprzedniej firmie. Ze względu na to, że Marta miała aktualne i ważne badania, pracodawca postanowił je uznać.

Czy można uznać badania lekarskie od poprzedniego pracodawcy?

Badania lekarskie u innego pracodawcy, jeśli ten zatrudnia na stanowisko szczególnie niebezpieczne, nie będą niestety ważne. Wynika to z faktu, że badania dotyczą konkretnego stanowiska. Jeśli więc do tej pory pracowaliśmy przy komputerze, a nasze następna będzie dotyczyłaobowiązków na kuchni czy wśród chemikaliów – badania należy ponowić.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki wypowiedziało się jednak w sprawie dotyczącej różniących się nazw. Jeśli do tej pory na umowie widniała nazwa „Asystent zarządu”, a nasz przyszły pracodawca chce nas zatrudnić na stanowisko „Specjalista ds. biurowych”, nie ma ku temu przeciwwskazań. Jeśli tylko warunki pracy na tych stanowiskach są takie same (nie mylić z obowiązkami). Badania medycyny pracy są jednak w tym przypadku dobrowolną decyzją pracodawcy, więc jeśli ten stwierdzi, że pracownik powinien udać się na badania — ten nie może mu odmówić.

Badania okresowe