nMedica Logo

TELEFON:

USG

Ultrasonografia (USG) to podstawowe i szybkie badanie obrazowe, które pozwala na ogląd wnętrza ciała. Do badania wykorzystuje się ultrasonograf, który tworzy obraz badanego obszaru za pomocą fal ultradźwiękowych. Działanie ultrasonografu nie jest skomplikowane.

Na czym polega USG? Fale są emitowane przez sondę przykładaną do skóry pacjenta, a następnie przenikają w głąb ciała, ,,odbijają się” od narządów i jako echo ,,wracają” do sondy. Dalej ultrasonograf przetwarza je na obraz w czasie rzeczywistym, czyli sonogram, widoczny na monitorze.

Badanie daje wiele możliwości. Ultrasonografia pozwala ocenić kształt i wielkość narządów, ich strukturę oraz echogeniczność, czyli „jasność” badanej struktury na obrazie. Dzięki temu badaniu można również:

  • określić patologiczne zmiany narządów lub tkanek, np. podwyższona echogeniczność wątroby świadczy o jej stłuszczeniu;
  • zlokalizować, zmierzyć i określić niektóre cechy zmian w okolicach narządów, np. guzów, ropni, torbieli czy zwapnień;
  • wykryć płyn w brzuchu lub klatce piersiowej;
  • wykryć złogi, np. w nerkach i pęcherzyku żółciowym

 

Pod kontrolą ultrasonografii istnieje możliwość wykonania wszelkiego rodzaju nakłuć, jak: upust płynu z brzucha lub klatki piersiowej, nakłuwanie torbieli, ale też pobieranie materiału do badania patomorfologicznego z różnych zmian podczas biopsji.

USG, choć jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, posiada też liczne ograniczenia. Na jego podstawie nie można jednoznacznie określić czy dana zmiana ma charakter złośliwy czy łagodny. Często konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, jak: tomografia komputerowa czy biopsja zlokalizowanej zmiany.

Jeśli pacjent zastanawia się, czy USG jest bezpiecznie – może być spokojny. W przeciwieństwie do RTG, czyli badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, ultrasonografia jest bezpieczna, nawet dla kobiet w ciąży. Nie emituje bowiem szkodliwych promieni rentgenowskich.

To badanie obrazowe jest bezbolesne, nieinwazyjne i można je powtarzać wielokrotnie, bez ryzyka dla pacjenta

NASI LEKARZE

dr n. med. Andrzej Boduła

specjalista chorób naczyń

lek. Anna Puła - Radwan

specjalista radiologii

lek. Natalia Kubarek

specjalista medycyny rodzinnej

lek. Paweł Jamróg

specjalista pediatrii i neonatologii