nMedica Logo

TELEFON:

Badania USG u dzieci — kiedy warto je wykonać?

Optymalna opieka zdrowotna nad dziećmi to nie tylko regularne wizyty u pediatry, szczepienia i profilaktyka, ale także dokładne badania diagnostyczne w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie lub ryzyko wystąpienia pewnych problemów zdrowotnych. Jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w pediatrii jest ultrasonografia (USG). Badania USG u dzieci stanowią nieocenioną pomoc w rozpoznawaniu różnych schorzeń i problemów zdrowotnych u najmłodszych pacjentów. Warto jednak wiedzieć, kiedy zdecydować się na wykonanie oraz jakie USG u dzieci zrobić, aby zapewnić mu jak najlepszą opiekę medyczną.

Badania USG u dzieci — czy warto je robić?

Badania USG u dzieci są bardzo wartościowe i często niezbędne do zapewnienia właściwej opieki zdrowotnej. USG może pomóc w wykryciu wrodzonych wad narządów i układów, takich jak wady serca, wrodzone wady nerek czy wrodzone wady układu moczowego. Wczesna diagnoza pozwala na szybsze rozpoczęcie leczenia i poprawę rokowań. To ważne narzędzie w pediatrii. USG może również pomóc wykluczyć obecność pewnych chorób lub problemów zdrowotnych, co może przynieść rodzicom i lekarzom pewność, że dziecko jest zdrowe. Warto jednak pamiętać, że decyzję o przeprowadzeniu badania USG u dziecka powinien podejmować lekarz na podstawie konkretnych objawów, historii medycznej oraz potrzeb pacjenta.

Czy badania USG u dzieci są bezpieczne?

USG u dzieci nie różni się od tego wykonywanego u dorosłych. W celu wykonania USG wykorzystywane są ultradźwięki, które odbijając się od poszczególnych narządów i struktur w organizmie, wysyłają do aparatu ultrasonograficznego dane. Aparat analizuje je i dostajemy obraz wszystkiego, co się dzieje we wnętrzu organizmu dziecka. Badanie wykonywane jest od lat i nie wykazano do tej pory szkodliwego wpływu na zdrowie i życie dzieci.

Jakie USG wykonywać u dzieci?

Badania USG u dzieci można podzielić na wiele różnych rodzajów, w zależności od obszaru ciała, który ma być zbadany. Oto niektóre z najczęściej wykonywanych rodzajów badań USG u dzieci:

  • USG jamy brzusznej — to badanie pozwala ocenić narządy wewnętrzne w obrębie jamy brzusznej, takie jak wątroba, śledziona, trzustka, nerki, pęcherz moczowy i jelita. Jest używane do diagnozowania różnych schorzeń i często wykonywane jest już w pierwszych godzinach życia dziecka.
  • USG układu sercowo-naczyniowego — badanie to pozwala na ocenę serca i naczyń krwionośnych u dzieci. Jest stosowane w celu diagnozowania wrodzonych wad serca, oceny przepływu krwi oraz monitorowania serca pacjenta.
  • USG przezcięmiączkowe (mózgu) – pozwala na ocenę struktur w obrębie mózgu oraz wykrycie wszystkich nieprawidłowości. Nie wykonuje się go jednak tak często, jak innych badań, a jedynie w przypadkach, gdy lekarz ma podejrzewania pojawiających się problemów. USG mózgu można wykonać tylko między 18, a 20 miesiącem życia. Po tym okresie ciemiączko zrasta się i nie ma możliwości dojrzeć mózgu za pomocą USG.
  • USG bioder — badanie to pozwala na ocenę stawów u dzieci, zwłaszcza w przypadku podejrzenia chorób stawów, zapalenia czy urazów. Wykonywane jest dwukrotnie, a nawet trzykrotnie u każdego niemowlaka, a w razie wykrycia nieprawidłowości, powtarza się je regularnie.

Wybór konkretnego rodzaju badania USG zależy od objawów, które obserwuje się u dziecka oraz od zaleceń lekarza pediatry lub innych specjalistów. Badania te są bezpieczne i nieinwazyjne, co sprawia, że są często stosowane w diagnostyce chorób i problemów zdrowotnych u dzieci.